2018 година
05.11.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Хашемитското Кралство Јордан за Република Македонија, со седиште во Анкара, Н.Е. г. Исмаил Иса Исмаил Рифаие.
05.11.2018 - Предавање акредитиви, Јордан

31.10.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го додели признанието Повелба на Република Македонија на Сојузот на извидници на Македонија.
31.10.2018 - Повелба на Република Македонија за Сојузот на извидници

29.10.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, заедно со сопругата г-ѓа Маја Иванова, на покана на турскиот претседател, г. Реџеп Таип Ердоган, присуствуваше на свеченото отворање на новиот аеродром во Истанбул.
29.10.2018 - Церемонија на отворање на новиот аеродром во Истанбул

25.10.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов се обрати на свеченото отворање на Првата национална конференција за византологија и медиевистика „Самуиловата држава – 1.000 години потоа (1018-2018)“.
25.10.2018 - Прва национална конференција за византологија и медиевистика

18.10.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на Н.Е г. Војчех Јежи Тичињски, новоименуван амбасадор на Република Полска во Република Македонија.
18.10.2018 - Предавање акредитиви, Р. Полска

05.10.2018-Македонскиот претседател на вториот ден од официјалната посета на Чешката Република, оствари средби со претседателот на чешката Влада, г. Андреј Бабиш и со претседателите на Сенатот и на Долниот Дом на чешкиот парламент г. Милан Штех и г. Радек Вондрачек.
05.10.2018 - Средби со чешкиот државен врв

04.10.2018-Претседателот Иванов придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, престојувше во дводневна официјална посета на Чешката Република.
04.10.2018 - Официјална посета на Чешката Република

27.06.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, г. Антонио Гутереш.
27.09.2018 - Средба со Генералниот секретар на ОН, г. Антонио Гутереш

27.06.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на 73. сесија на Генералната дебата во Генералното собрание на Обединетите нации.
27.09.2018 - Обраќање во Генералното собрание на Обединетите нации

25.09.2018-Во рамки на учеството на Генералното Собрание на ОН, македонскиот претседател одржа и билатералнa средбa со јорданскиот крал Абдула Втори.
25.09.2018 - Билатерални средби во рамки на 73. Генерално собрание на ОН

24.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од учествува на 73. Генерално Собрание на Обедиенетите Нации во Њујорк.
24.09.2018 - Учество на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации

23.09.2018-Во рамки на работната посета на САД, претседателот Иванов ја посети Македонската Православна Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ во Детроит.
23.09.2018 - Посета на Македонската Православна Црква во Детроит

23.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на САД, ја посети Македонската православна црква „Св. Кирил и Методиј“ и македонската заедница во Сидер Гроув, Њу Џерси.
23.09.2018 - Посета на македонската заедница во Њу Џерси

22.09.2018-Во рамки на работната посета на САД, претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов,во Детроит, се обрати на Гала вечерата во организација на Обединетата Македонска Дијаспора со седиште во Вашингтон.
22.09.2018 - Гала вечера во организација на ОМД

21.09.2018-Претседателот Иванов на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на престижниот Државен универзитет Вејн во Детроит.
21.09.2018 - Предавање на Државниот универзитет Вејн во Детроит

18.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на Н.Е. г. Сергеј Баздникин новоименуван амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија.
18.09.2018 - Предавање акредитивни писма, Руска Федерација

18.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на Н.Е. г-а Рут Карис Стјуарт новоименуван амбасадор на Австралија во Република Македонија.
18.09.2018 - Предавање акредитивни писма, Австралија

14.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги додели стипендиите „Борис Трајковски“ за академската 2018/2019.
14.09.2018 - Стипендии „Борис Трајковски“ за академската 20182019

11.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го одликува Јован Павлевски со Медал за заслуги за Македонија за неговото долгогодишно промовирање на Република Македонија во Француската Република и во целиот франкофонски свет.
11.09.2018 - „Медал за заслуги за Македонија“ за проф. Јован Павлевски

09.09.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова го посети Кавадарци по повод одржувањето на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2018“.
09.09.2018 - Тиквешки гроздобер 2018

30.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги додели сертификатите на учесниците на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива, по деветти пат, се одржа од 20 до 31 август во Струга.
30.08.2018 - Школа за млади лидери 2018 - доделување на сертификатите

30.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов и неговата сопруга г-а Маја, во Вила Билјана во Охрид, го примија Марко Пејчиноски кој го преплива Охридското езеро.
30.08.2018 - Средба со младиот Марко кој го преплива Охридско езеро

29.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата, г-ѓа Маја Иванова, во Вила Билјана во Охрид ги прими учесниците на фестивалот за детски песни „Златно славејче“.
29.08.2018 - Прием на учесниците на детскиот фестивал „Златно славејче“

28.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван Иванов, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, присуствуваше на црковно-народниот собир во црквата „Успение на Пресвета Богородица" во село Скребатно, општина Охрид.
28.08.2018 - Претседателот Иванов во Скребатно, Успение на Пресвета Богородица

27.08.2018-Учесниците на 9. Школа за млади лидери, посетија три македонски компании, лоцирани во Прилел. Станува збор за компаниите Комфи Ангел, Микросам и Витаминка.
27.08.2018 - Школа за млади лидери, посета на компании во Прилеп

27.08.2018-Претседателот Иванов во „Вила Билјана“ во Охрид ги прими учесниците и дел од предавачите на 9. Школа за млади лидери, што по негова иницијатива се одржa од 20 до 31 август во Струга.
27.08.2018 - Прием на учесниците на Школата за млади лидери 2018

25.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во „Вила Билјана" во Охрид ги прими годинешниот лауреат на наградата „Златен венец" на Струшките вечери на поезијата, полскиот поет Адам Загајевски, добитникот на наградата „Мостови на Струга" на СВП и УНЕСКО, финскиот поет Паули Тапио, и организаторите на 57. издание на Струшките вечери на поезијата.
25.08.2018 - Прием, Струшки вечери на поезијата

25.08.2018-Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов во Охрид на победниците на 32. Охридски пливачки маратон им додели лаворови венци.
25.08.2018 - 32. Охридски пливачки маратон

20.08.2018-Претседателот Иванов се обрати на свеченото отворање на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива по деветти пат се одржa во Струга.
20.08.2018 - Отворање на 9. Школа за млади лидери

19.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, г-ѓа Маја Иванова, во манастирскиот комплекс во изградба „Преображение Христово“ во Гостивар присуствуваше на црковно-народниот собир по повод христијанскиот празник Преображение на Господ Исус Христос.
19.08.2018 - Посета на Гостивар по повод празникот Преображение Христово

17.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија.
17.08.2018 - Ден на Армијата на Република Македонија

14.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Ден со македонските водечки извршни директори".
14.08.2018 - „Ден со македонските водечки извршни директори

02.08.2018-Претседателот Иванов со сопругата г-а Маја Иванова и синот Иван, по повод 2-ри Август - Ден на Републиката, присуствуваа на одбележувањето на државниот празник Илинден во Крушево.
02.08.2018 - 2 Август - Илинден во Крушево