Соопштенија
Prostalna_BiX_1
Проштална средба на претседателот Иванов со амбасадорот на Босна и Херцеговина, Н.Е. г-ѓа Лепа Бабиќ
Четврток, 18 Октомври 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска на проштална средба ја прими Н.Е. г-ѓа Лепа Бабиќ, амбасадор на Босна и Херцеговина во Република Македонија.

На средбата двајцата соговорници изразија задоволство од досегашниот развој на односите и на соработката меѓу двете држави, кои ги карактеризира традиционално пријателство, идентична визија и приоритети за развојот на меѓународната и регионалната соработка, како и заемни стратегиски цели – мир и стабилност во регионот, членство во европските и евроатлантските структури.

Амбасадорката Бабиќ изрази уверување дека Босна и Херцеговина ќе продолжи да биде партнер на Република Македонија во постигнувањето на стратешките цели, се заблагодари за укажаното гостопримство во текот на нејзиниот мандат како амбасадор и изрази задоволство од соработката со сите македонски институции.

Претседателот Иванов изрази благодарност за придонесот на амбасадорката Бабиќ во градењето на одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина, посакувајќи и успех во натамошната кариера.

PRM_portret
Честитка од претседателот Иванов по повод 11 Октомври - Денот на народното востание
Четврток, 11 Октомври 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври - Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија.

Почитувани сограѓани,

Нека ни е честит 11 Октомври, Денот на народното востание.

Вооруженото востание против фашистичкиот окупатор, започнато на 11 октомври 1941 година ни ја донесе слободата и остварувањето на сонот за формирање на македонска држава. Патот до конечната победа преку долготрајната Народноослободителна борба исполнет со страдање и хероизам ни обезбеди место на страната на правдата и на човечноста. Борбата за слобода зеде многу жртви пред кои ние денес се поклонуваме и чие дело го славиме.

Затоа денес, 11 Октомври е повеќе од државен празник, тој е и отелотворување на идеалот за слобода и правда. На овој ден се слави пожртвуваноста и решителноста на македонскиот народ за слобода и за создавање на самостојна и независна држава. Тој идеал нè води и денес во остварувањето на подобра сегашност за денешните и подобра иднина за наредните генерации во Република Македонија.

Македонија секогаш била на страната на слободата и демократијата и со овие вредности нема правење компромиси.  Затоа обединети и сплотени,  да го продолжиме стремежот на борците од НОБ за просперитетна Република Македонија, приклучувајќи се како рамноправна држава во обединета Европа, Европа во која ќе нема мали и големи, позначајни и помалку вредни, Европа базирана на рамноправност, еднаквост и солидарност, Европа ‒ лулка на демократијата.

На овој голем празник, уште еднаш, да се потсетиме на заветот кој ни го оставија нашите предци, достојно и гордо да го чуваме ова парче земја бидејќи тоа е сè што имаме.

Нека ни е честит и вековит 11 Октомври!

Да живее Република Македонија!

д-р Ѓорге Иванов

laos_3
Проштална средба со амбасадорот на Народна Демократска Република Лаос, Н.Е. г. Поукао Помавонгса
Среда, 10 Октомври 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Народна Демократска Република Лаос за Република Македонија, со седиште во Виена, Н.Е. г. Поукао Помавонгса.

На средбата, претседателот Иванов и амбасадорот Помавонгса разменија мислења за актуелните политички состојби и предизвиците со кои се соочува нашиот регион.

Двајцата соговорници изразија очекување дека соработката меѓу двете земји ќе продолжи да се унапредува на билатерален и на мултилатерален план во рамки на ОН.На средбата беа разменети мислења околу можноста за реализирање на проекти во областа на културата, образованието и науката, кои ќе ги збогатат меѓусебните односи.

Претседателот Иванов укажа дека Македонија е заинтересирана за соработка со Лаос во рамките на Франкофонијата, каде оваа земја е особено активен член.

Македонскиот претседател му заблагодари на амбасадорот Помавонгса за неговиот досегашниот ангажман и му посака успех во натамошната работа.

Kuba
Проштална средба со амбасадорот на Република Куба, Н.Е. г. Педро Пабло Сан Хорге Родригез
Понеделник, 08 Октомври 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Република Куба за Република Македонија, со седиште во Софија, Н.Е. г. Педро Пабло Сан Хорге Родригез.

На средбата претседателот Иванов изрази задоволство од соработката со амбасадорот Родригез и од неговото залагање за унапредување на билатералните односи меѓу Република Македонија и Република Куба.

Претседателот Иванов на средбата го посочи интересот на Република Македонија за развој на билатералните односи со Република Куба на повисоко ниво и истакна дека Република Македонија придава значење на соработката со земјите од Централна и Јужна Америка, како на билатерален, така и на мултилатерален план.

Двајцата соговорници се согласија за потребата да се истражат можностите за соработка во областите од заемен интерес, вклучувајќи го образованието, културата, здравството, фармацевтската индустрија и други област.

Заблагодарувајќи се за неговиот досегашниот ангажман и соработка, претседателот Иванов на амбасадорот Родригез му посака успех во натамошната работа.

PRM_portret_01
Честитка од претседателот Иванов по повод Меѓународниот ден на Бошњаците
Петок, 28 Септември 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Македонија.

Почитувани сограѓани,

Дозволете да ви го честитам 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, и да ви посакам добро здравје, успех и благосостојба.

Празнувањето на 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците е симбол на длабока почит што Република Македонија ја има кон сите своите граѓани.

Себеидентификацијата претставува основно, загарантирано и неотповикливо човеково право кое е столбот на кој се темели нашата заедничка држава.

Негувањето на културните различности и традиции е всаденo во кодот на Република Македонија. Принципите на меѓусебна почит, заедништво и разбирање се вредности кои сите ги споделуваме и благодарение на нив успешно градиме иднина која ја посакуваме за себе и за своите деца.

Бошњачката заедница дава огромен културен и економски придонес во развојот на демократска, развиена и модерна Република Македонија.

Упатувајќи ви уште еднаш честитки по повод Меѓународниот ден на Бошњаците Ви посакувам убави празнични моменти.

Нека е честит големиот празник.

д-р Ѓорге Иванов

akreditivi_rusija_9
Предавање на акредитивните писма од страна на новоименуваните амбасадори на Руската Федерација и на Австралија
Вторник, 18 Септември 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Руската Федерација и на Австралија во Република Македонија.

На предавањето на акредитивните писма од страна на Н.Е. г. Сергеј Баздникин, новоименуван амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, претседателот Иванов истакна дека македонско - руските односи, кои имаат долга и богата традиција на искрено пријателство и меѓусебно разбирање, и натаму успешно ќе се развиваат и интензивираат во сите сфери од взаемен интерес.

„Национален интерес на Република Македонија се евроатлантските интеграции, но едновремено придаваме големо значење на севкупното продлабочување на односите со Руската Федерација, со посебен акцент на економската соработка. Оттука, очекуваме натамошно интензивирање на соработката, особено во делот на енергетиката, земјоделството, градежништвото и туризмот, како и инвестициските активности", рече претседателот Иванов.

Рускиот амбасадор Баздникин подвлече дека повеќевековните историски и духовни врски, кои тесно ги поврзуваат народите на двете земји, станале цврста основа за градење на руско-македонската соработка, особено во сферите на трговско-економските и инвестициските врски како и во областа на културата, образованието, науката и спортот.

„Цврсто сум убеден дека сестраното продлабочување на партнерството меѓу Русија и Македонија целосно им одговара на исконските интереси на народите на нашите две земји, а и на цела Европа. Руската Федерација се залага за унапредување на соработката со Република Македонија врз принципите на рамноправност и заемна полза", рече амбасадорот Баздникин.

Рускиот амбасадор оцени дека Република Македонија доживува клучен момент во својата историја и дека од одлуките кои ќе бидат донесени во наредните неколку недели ќе зависи иднината на Република Македонија. „Од голема важност е тие да бидат донесени строго во рамки на Уставот, а не да ја уриваат правната држава. Да претставуваат недвосмислен одраз на волјата на граѓаните на Република Македонија, а не да бидат наметнати однадвор. Да го обединуваат, а не разединуваат општеството. Да почиваат на фундаменталните принципи на меѓународното право зацртани во Повелбата на ООН, а не на политичката конјунктура", порача амбасадорот Баздникин во својот говор.

akreditivi_avstralija_9На предавањето на акредитивните писма од страна на Н.Е. г-а Рут Карис Стјуарт, новоименуван амбасадор на Австралија во Република Македонија, со седиште во Белград, македонскиот претседател нагласи дека дведецениските дипломатски односи и пријателство со Австралија се од големо значење за нас и го потенцираше интересот за динамизирање на политички дијалог, за интензивирање на економската соработка и унапредување на трговската размена.

„Искрено ме радува што Австралија има максимално позитивен однос кон македонската заедница, која е цврста гаранција за нашите пријателски односи. Како Претседател на Република Македонија, горд сум што во Австралија се прифаќа македонскиот етнички и културен придонес. Сврзувајќи го најдоброто од двете култури, македонската заедница е мостот што ги поврзува двете држави и општества", рече претседателот Иванов.

Македонскиот претседател изрази и благодарност за континуираната, несебична и безрезервна поддршка што Австралија ѝ ја дава на Република Македонија во процесот на нашето евроатлантско интегрирање, преку јасно искажана определба, за што поскоро членство на нашата земја во НАТО.

Австралиската амбасадорка Стјуарт потенцираше дека двете земји имаат топли и пријателски врски, додавајќи дека повеќе од еден век по првата македонска населба во Австралија, заедницата со околу 100 000 Австралијци со македонско потекло напредува и е просперитетна.

„Македонско-австралиската заедница обезбедува цврста основа за нашите позитивни односи. Нашите силни меѓучовечки врски се предност. Се надевам дека за време на мојата амбасадорска должност, ние ќе сме во можност да ги искористиме овие културни врски за да ја зголемиме трговската и инвестициската, како и академската и културната соработка. Ова е нешто за што напорно ќе работам за да се постигне", рече амбасадорката Стјуарт.

Австралиската амбасадорка подвлече дека нејзината земја ги поздравува чекорите што се преземаат за решавање на долгогодишниот спор со името со Грција. „Ние признаваме дека има различни ставови по ова прашање - тоа е нормално во секоја демократија", рече амбасадорката Стјуарт во својот говор.

Претседателот Иванов на новоименуваните амбасадори им честита за функцијата и им посака успех во вршењето на одговорната дипломатска должност.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 4 од 170