Соопштенија
Писмо со сочуство до Претседателот Ѓул
Понеделник, 08 Март 2010
Писмо со сочуство до Претседателот Саркози
Среда, 03 Март 2010
Претседателот Иванов испрати писмо со сочуство до Претседателот на Чиле
Понеделник, 01 Март 2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до Претседателот на Република Чиле г-ѓа Мишел Бачеле, по повод катастрофалниот земјотрес.

Почитувана госпоѓо Претседател,

Со длабоко жалење ја примив веста за големата трагедија која ја погоди Вашата земја. Жалам за изгубените животи, за големите и ненадоместливи штети предизвикани од оваа природна катастрофа.

Во овие мигови на длабока тага за Вас, Вашата држава и сиот хуман свет, во свое лично име и во име на граѓаните на Република Македонија упатувам изрази на најдлабоко сочувство.

Ваша Екселенцијо, верувам дека меѓународната солидарност и хуманост ќе помогнат да се ублажат последиците од оваа невидена трагедија.

Ве молам, изразите на најдлабоко сочувство да ги пренесете до семејствата на настраданите и сакам да Ве уверам дека граѓаните на Република Македонија искрено жалат за овој трагичен настан.

 
Почеток < Пред 171 172 173 174 Следно > Крај
Страница 174 од 174