Претседателот Иванов на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации
Вторник, 25 Септември 2018   

PRM_Mandela_summit_1Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од вчера учествува на 73. Генерално Собрание на Обедиенетите Нации во Њујорк.

Претседателот Иванов присуствуваше на настанот на високо ниво – Глобален повик за акција за светскиот проблем со дрогата, со кој претседаваa Претседателот на САД, Доналд Трамп и Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Македонскиот претседател присуствуваше на свеченото отворање на Мировниот самит Нелсон Мандела 2018, што се одржува по повод 100-годишнината од раѓањето на поранешниот јужноафрикански лидер.

Доцна вечерта по македонско време, претседателот Иванов присуствуваше на свечениот прием организиран од Претседателот на САД, Доналд Трамп за учесниците на 73. Генерално Собрание на ОН.

Предвидено е претседателот Иванов да се обрати пред Генералното Собрание на ОН на 27 септември. Исто така, предвидено е претседателот Иванов да оствари средба со Генералниот секретар на ОН, г. Антонио Гутереш, како и повеќе билатерални средби со шефови на држави и влади, учесници на Генералното собрание.

  Back<<Назад