Новости
Mladi_lideri_PRM_web
Претседателот Иванов: Лидер е оној што предводи, што создава тимови и нуди решенија
Среда, 06 Септември 2017

Лидер е оној што предводи, што создава тимови и нуди решенија. Во зависност од тоа колку ве следат, толку е вашата моќ да бидете лидери. Има многу луѓе, кои имале многу идеи, но немале следбеници. Тие што создаваат проекти и визии и кои ги следат, тие се предводници, тоа се лидери, им порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге  Иванов на учесниците 12 . Економскиот форум на млади лидери во Нови Сач, Полска, каде говореше како специјален гостин.

-Не барајте изговор дека вашето време допрва доаѓа, вашето време е сега. Сето ваше знаење и искуство што го имате треба да биде применето, бидејќи вашата генерација,  со животот на преминот од еден во друг милениум, создаде кај вас поединци кои се многу поинвентивни и покреативни од сите претходни генерации, рече македонскиот претседател во обраќањето пред младите лидери.

Во овој период на доминација на стравот друга идеја која може да ги мобилизира луѓето е идејата за надежта, рече Иванов, додавајќи  дека  надежта доаѓа од оние кои ја гледаат иднината од аспект на сегашноста. Така што вие не сте генерација на иднината, вие сте генерација на сегашноста, порача шефот на државата.

Напредок во технолошките иновации, растечката демографија, незапирливите миграции, рапидната урбанизација, климатските промени, посочи претседателот Иванов се дел од големите промени предизвиците со кои ќе се соочуваат младите, а најголемиот предизвик за тн. милениумците е преносот на идеите и вредностите од минатото.

- За разлика од претходните генерации, вие одбивате слепо да им верувате на авторитетите. Тоа е прв услов за критичко размислување. Вие не сте заложници на стереотипите и предрасудите на постарите генерации, рече македонскиот претседател.

Восхитен сум од вашата самодоверба, храброст и подготвеност да бидете социјално активни за бројни прашања, за кои претходните генерации не сакале да ги искажат своите ставови,  додаде македонскиот претседател. Но, глобализацијата доведе да се создаде генерација која е онлајн со виртуелниот свет, но офлајн со реалниот свет.  Затоа,  ве охрабрувам да го канализирате уникатниот потенцијал на вашата генерација за достигнување на трајните вредности, наместо минливите виртуелни илузии, порача претседателот Иванов. Mladi_lideri_PRM_web2

На прашањето што би направил тој да е на нивно место, претседателот Иванов ја посочи Школата за млади лидери, како негова лична иницијатива и инвестиција во образованието на младите.

- Пред неколку дена заврши осмата генерација на Школата. Во таа Школа досега поминаа и се стекнаа со лидерски вештини и знаења околу 320 млади луѓе од Македонија. Тоа е мојот влог во иднината,  истакна претседателот Иванов.

Како специјален гостин на Економскиот форум на млади лидери што се одржува по 12 пат, ќе се обрати и полскиот  премиер, г-ѓа  Беата Шидло.

Претседателот Иванов, вчера во Крињица-Здруј, учествуваше и се обрати на 27. Економски форум, и оствари билатерална средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

PRM_Duda_1
Иванов-Дуда: Интеграцијата во ЕУ и НАТО е основен приоритет на Македонија, реафирмирана полската поддршка
Вторник, 05 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на Република Полска, во Крињица-Здруј оствари средба со претседателот на Република Полска, г. Анджеј Дуда.

На средбата двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Полска, при што беше оценето дека двете земји имаат одлични политички односи и соработка во бројни области. Во таа насока, претседателот Иванов оцени дека одбележувањето на 25 годишнината од воспоставувањето на билатералните односи меѓу Република Македонија и Република Полска во 2018 година ќе биде добра можност за подигнување на нивото на соработка, вклучително преку реализација на официјална средба, како и реализација на бизнис-форум на кој ќе бидат разгледани можностите за интензивирање на економската соработка и зголемување на трговската размена.

Претседателот Иванов и Претседателот Дуда разменија мислења за европските и евроатлантските перспективи на регионот. Во тој контекст, македонскиот претседател изрази очекување Република Полска да помогне во деблокирањето на евроинтегративниот процес на Република Македонија.

Интеграцијата во Европската Унија и во НАТО останува основен надворешно - политички приоритет на Република Македонија. Отворањето на пристапните преговори со Европската унија ќе даде силен импулс за натамошна трансформација на македонското општество и ќе биде најдобар одговор пред предизвиците со кои се соочува земјата. Како одговорен член на меѓународната заедница и земја кандидат за членство во НАТО, Република Македонија веќе се однесува како de facto член на НАТО, давајќи активен придонес во мировните операции на Алијансата. Членството на Република Македонија во Алијансата е одамна заслужено, посочи претседателот Иванов на средбата.

Полскиот претседател Дуда нагласи дека Република Полска секогаш ги поддржува европските и евроатлантските апсирации на Република Македонија.

На средбата претседателот Иванов истакна дека Република Македонија исклучително ја цени поддршката што земјите од Вишеградската група ја дава за земјата во рамки на институциите на Европската Унија.

Претседателот Иванов изрази благодарност за помошта од Република Полска во менаџирањето на мигрантската и бегалска криза и за понудената помош во справувањето со последиците со поплавите во скопскиот регион во 2016 година.Македонскиот претседател го реафирмираше интересот за развој на соработката во одбраната.

На средбата беа разменети мислења за можностите за соработка по повеќе сфери од заеднички интерес.

PRM_Duda_4

Polska_PRM_web1
Претседателот Иванов: ЕУ да го сфати 21 век и да го интегрира Балканот
Вторник, 05 Септември 2017

Европа да го сфати 21 век и да ги вклучи земјите кои се уште се во чекалната за да можеме заедно да настапуваме како континент, а не како Европска унија, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на отворањето на 27. Економски форум, што се одржува во полскиот град Крињица - Здруј, говорејќи на тема „Незавршена интеграција – аспирации на европските земји".

Поради двојните стандарди, посочи Претседателот Иванов, на Македонија ѝ се скратува  правото на просперитет.

- Македонија е единствен пример на земја кандидат за ЕУ од која се бара нешто што не е побарано од никој досегашен кандидат. Се ускратува правото на човечко достоинство и правото на самоидентификација. Да го користите името кое самите сте го одбрале и сите ве именуваат. Но, тоа е билатерално прашање и проблемот е што ЕУ дозволува да една членка ја злоупотребува Унијата, да блокира просперитет  на нас, а и на целиот регион, рече претседателот Иванов, додавајќи дека  најголемиот дел од населението во Македонија сака да биде во ЕУ и покрај тоа што се случува во Унијата.

- Европа нема да исчезне, но ќе стане безначајна ако не се прилагоди на предизвиците од 21 век, истакна претседателот Иванов, потенцирајќи ја потребата од интеграција со цел заеднички да се решаваат проблемите на европскиот континент, кои државите не можат индивидуално да ги решат.

Македонија сака да биде дел од таа Европа на 21.век, а не Европа на 20.век кога членки на ЕУ го злоупотребуваат своето членство да ги блокираат процесите на интегрирање на целиот регион во еден отворен простор кој би носел мир и просперитет, порача македонскиот претседател.

Европската Унија за жал се уште не е Европа, потенцираше претседателот Иванов, додавајќи дека кога сите земји од Балканот ќе станат дел од ЕУ, тогаш ЕУ ќе може да зборува во името на целиот континент.

Зборувајќи за мигрантската криза и придонесот на нашата земја, претседателот Иванов посочи дека Македонија и денес ја држи затворена Балканската рута и изрази благодарност до Полска и до земјите од Вишеградската група за поддршката нивната полиција во справување со илегалната миграција.

- Се покажа дека Македонија иако е мала земја, може да биде од интерес за ЕУ. Во 2015 година кога ЕУ беше неподготвена за бранот мигранти, Македонија не чекаше директиви од Брисел,туку сама носеше одлуки и ги спроведуваше. Тогаш Македонија беше можеби најсуверена земја на континентот, бидејќи сама одлучи да го регулира прво протокот на мигранти, да ги одвои економските мигранти од бегалците, да направи разлика помеѓу хуманитарниот аспект на мигрантската криза и помошта што им е неопходна на бегалците од војните од Блискиот Исток, но и да ги селектира економските мигранти, кои го користеа бегалскиот бран да најдат подобар живот во ЕУ,  рече претседателот Иванов.

Во однос на бранот на мигранти и растечката исламофобија во Европа, Иванов посочи дека македонското искуство може да послужи како решение кое ќе биде од корист за многу европски земји.

- Во ЕУ владее исламофобија,  но ние  имаме шест века искуство со исламот и тие искуства можат да бидат од корист за земјите кои примија мигранти, кои се со исламска вероисповест. Тие луѓе не го бараат европскиот концепт на толеранција, туку бараат почит, бараат внимание, бараат да бидат интегрирани, а не асимилирани. Во овој брз свет мора да се има трпение, мора да се сослуша другиот, да се почитува неговата различност и да биде вклучен а не исклучен, рече претседателот Иванов.

Европа поучена од 2015 година,  мора превентивно да делува и да ги вклучат земјите кои не се членки на Унијата но се земји на европскиот континент.  Неопходно на Балканот да му се овозможи да има европска перспектива и да ги почувствува благодетите на ЕУ.

Како влијателна членка на ЕУ, претседателот Иванов истакна дека очекува силна поддршка од Полска за целосна интеграција на Западниот Балкан во ЕУ.

На официјалното отворање покрај македонскиот претседател, се обрати и грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили, како и претседателот на Полска Анджеј Дуда.

Претседателот Дуда порача дека Полска ќе биде адвокат на интеграцијата на земјите кандидати во ЕУ. Тој смета дека најголема грешка ќе биде ако се затворат вратите на Европската Унија и оцени дека проширувањето носи додадена вредност на ЕУ.

На Економскиот форум во Крињица насловен како „Проект Европа – кој е рецептот за следната деценија?", присуствуваат над 3.000 учесници од повеќе од шеесетина земји од Европа и светот.

Polska_PRM_web2

skola_zatvoranje0
Свечено затворање на 8. Школа за млади лидери - претседателот Иванов ги додели сертификатите на учесниците
Среда, 30 Август 2017

Пристигнавте на првата станица од ова патување, на школата наречена живот во 21 век. Се надевам дека вашите предавачи ви помогнаа да осознаете кои се предизвиците на ЕУ, што се случува во САД, што е позадината на успехот на Кина, каков ќе биде светот во кој ќе живеете. Користете го стекнатото знаење, споделувајте го, применете го и на тој начин бидете успешни, бидете позитивен пример за другите, исполнети со надеж за животот што стои пред вас, порача претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов на 40-те учесници на осмата Школа за млади лидери што од 21 август се одржуваше во Охрид.

Претседателот Иванов им рече на младите лидери да не веруваат на ниту едно од предвидувањата за некакви црни сценарија за кои времето покажа дека не се оствариле туку напротив - самоуверено да чекорат напред низ животот исполнет со многу нови сознанија, технологии, вештини во кој, како што забележа „ќе доминира биологијата заедно со нано-технологијата, во време кога информатиката вмрежена со вештачката интелигенција ќе нуди одговори на прашања и на предизвици за кои претходните генерации не ми замислувале дека човекот може да навлезе во тие сфери..."

skola_zatvoranje1„Во 21 век ќе се соочите со многу иновации и применето знаење. Ќе видите дека богатството доаѓа од знаењето. Од вас очекуваме во ова време сосема поразлично од досега, преку овој начин на совладување на новите вештини и знаења да бидете уште поуспешни и да предводите, како што и вашите претходници веќе управуваат со институции, корпорации, фирми, јавни установи", додаде тој, посакувајќи им преку Алумни асоцијацијата на Школата да ги споделуваат стекнатите знаења, а преку љубов и почитување и преку развивање на остварените контакти и пријателства да дојдат до остварување на личната среќа и професионална реализираност.

Поранешниот претседател на Република Албанија Реџеп Мејдани за Школата за млади лидери во Охрид рече дека е добро осмислена иницијатива, позитивен пример за дообразување на младите луѓе.

- Секоја иницијатива, школа, организација што има за цел зближување на младите луѓе, нивна едукација служи во насока на нивна понатамошна соработка за остварување на заеднички цели и повисоки интереси, во служба на мирот и напредокот, рече Мејдани.

Десетдневната Школа што веќе традиционално се одржува на иницијатива на претседателот на Република Македонија има за цел преку предавања и обуки од сферите на лидерството и менаџментот да им даде можност на младите, талентирани и иновативни луѓе од Македонија да ги надградуваат и усовршуваат своите вештини, да ја развиваат својата креативност и лидерски способности.

Во изминатите осум години на школата учествуваа повеќе од 300 млади луѓе и над 160 реномирани предавачи, меѓу кои Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, поранешните претседатели на Чешка и на Латвија, Вацлав Клаус и Ваира Вике - Фреиберга, поранешните претседатели на Србија, на Бугарија и на Албанија, Борис Тадиќ, Георги Прванов, Петар Стојанов и Бамир Топи, поранешниот потпретседател на ЕК и поранешен министер за надворешни работи на Италија, Франко Фратини, претседателите на Светската и на Европската академија на науките и уметностите, Иво Шлаус и Феликс Унгер, како и голем број амбасадори, функционери од ЕУ, директори на меѓународни институти и успешни бизнис компании и професори од реномирани светски универзитети.

Учесниците на досегашните школи се организирани во Алумни асоцијација – ИСЛАА, регистрирана како посебно здружение, коешто низ семинари, панел дискусии, предавања и учества во младински настани, овозможува продолжување на развојот на нивните знаења и вештини.

skola_zatvoranje

Skrebatno
Претседателот Иванов во Скребатно по повод празникот Успение на Пресвета Богородица
Понеделник, 28 Август 2017
SVPweb
Претседателот Иванов ги прими учесниците на 56. издание на Струшките вечери на поезијата
Сабота, 26 Август 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана" во Охрид ги прими годинешниот лауреат на наградата „Златен венец" на Струшките вечери на поезијата, американскиот поет Чарлс Симиќ, добитникот на наградата „Мостови на Струга" на СВП и УНЕСКО, хрватскиот поет Горан Чолакхоџиќ, носителот на наградата „Браќа Миладиновци", македонскиот поет Михаил Ренџов и организаторите на 56. издание на Струшките вечери на поезијата.

Претседателот Иванов им честиташе на тројцата поети за наградите, оценувајќи ги како признание за нивната целокупна поетска дејност.

На приемот претседателот Иванов упати честитки за успешната организација на оваа поетска манифестација и изрази очекување дека тоа ќе продолжи и во иднина.

Струшките вечери на поезијата имаат особено значење за презентација на македонското и светското поетско творештво, и за збогатувањето на македонската култура и за севкупната афирмација на Република Македонија во светот, рече претседателот Иванов на средбата.

Годинешното 56-то издание на „Струшки вечери на поезијата" се одржува од 23 до 28 август, а на него учествуваат триесетина поети од Македонија и странство.

Во 2011 година претседателот Иванов ја одликуваше манифестацијата „Струшки вечери на поезијата" со Орден за заслуги за Република Македонија.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 10 од 180