Новости
PRM_Bugraija_oficijalna_12
Иванов-Радев:Бугарија ќе продолжи да ги подржува евроатлантските перспективи на Република Македонија
Четврток, 14 Јуни 2018

Со потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, внесовме еден нов дух и нов амбиент меѓу нашите две земји. Покажавме, како треба две соседни земји да ги регулираат своите односи и да ги затвараат прашањата за кои што постои различно сфаќање. Тоа е позитивен пример и за другите земји на Балканот, како треба да се однесуваат меѓу себе и да се поддржуваат и да се помагаат, порача македонскиот претседател, д-р Ѓорге Иванов, кој денеска престојува во официјална посета на Република Бугарија.

На заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев, претседателот Иванов се заблагодари на Бугарија што како претседавач со Советот на ЕУ, го врати регионот на агендата на Европската Унија. Претседавањето на Бугарија со Европската унија е исто така позитивен сигнал за идните претседавачи со Европската унија како треба да се посветуваат на нашиот регион, рече претседателот Иванов.

Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија прави се за да ги оствари своите стратешки цели, но дека на тој пат е попречувана од еден свој сосед.

- Се надевам дека и одговорните во Брисел, ќе ја сфатат сериозноста на состојбата и правилно ќе реагираат, како што реагирале во минатото, кога сме имале од регионот билатерални спорови и наоѓале начин како тие да се решаваат. Позитивните искуства мора да бидат применети и за Македонија, истакна претседателот Иванов по средбата со бугарскиот претседател Румен Радев.

Македонскиот претседател изрази надеж дека ќе надвладее разумот, дека преку дијалог ќе се дојде до взаемно прифатливо решение, а не до решение кое е ултиматум за Македонија. Остварувањето на нашите стратешки цели не смее да биде алиби за лоши и штетни договори по Македонија, порача Иванов одговарајќи на новинарско прашање.

За постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и Грција, претседателот Иванов го повтори ставот дека не може да прифати акт кој е спротивен на Уставот и законите.

- Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија. Не можам да прифатам акт кој е спротивен на Уставот и законите на Република Македонија и кој е спротивен на консензусот изграден од државниот врв, порача македонскиот претседател, додавајќи дека иако е надлежноста на Претседателот да склучува меѓународни договори, тој беше исклучен од целиот процес.
PRM_Bugraija_oficijalna_23

Бугарскиот претседател истакна дека Бугарија внимателно го следи процесот на преговорите меѓу Македонија и Грција и дека и натаму силно ќе ги подржува европските и евроатланските интеграции на Република Македонија.

Запрашан за коментар за договорот меѓу Македонија и Грција, бугарскиот претседател Румен Радев истакна дека со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република Северна Македонија. Според него евентуалниот ваков договор ја става Бугарија во ситуација да бара дополнителни гаранции.

- Јас очекувам бугарската Влада и Министерството за надворешни работи како дополнителна гаранција за исполнување на клаузите од нашиот договор меѓу Република Македонија и Бугарија да ги запише договорните одредби во Поглавјето 35 од идната договорна рамка за преговори на Република Македонија за членство во ЕУ. А тоа ќе значи јасни процедури на мониторинг и следење на исполнување, изјави претседателот Радев.

Радев посочи дека Договорот за добрососедство внесе нов дух на пријателство и соработка во односите меѓу двете земји, за што сведочи и динамиката на нивните средби, и истакна дека институциите на двете земји треба да се заложат за поттикнување на соработката во економијата, трговијата, образованието, науката и туризмот.

Претседателот Иванов кој престојува во официјална посета на Република Бугарија на покана на бугарскиот претседател Румен Радев, денеска положи венец пред Споменикот на Непознатиот војник во Софија и оствари средба со претседателот на Народното Собрание на Република Бугарија, г-ѓа Цвета Карајанчева.

Македонскиот претседател ќе го посети Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде е предвидена средба со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои живеат и работат во Република Бугарија

PRM_Bugraija_oficijalna_5


Iftar
Претседателот Иванов приреди ифтарска вечера
Среда, 06 Јуни 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вчера вечер приреди ифтарска вечера по повод светиот муслимански месец Рамазан.

Претседателот Иванов на присутните гости и на сите припадници на исламската вероисповед им ги честита рамазанските пости и светиот месец Рамазан кои ги негуваат вредностите кои ги зближуваат и ги поврзуваат луѓето меѓу себе.

„Ова се денови кога треба да се укаже чест и внимание, кога треба да се негуваат обичаите на нашата специфична македонска култура на традиција и соживот", рече претседателот Иванов во своето обраќање.

Македонскиот претседател истакна дека постот не е само откажување од храна, туку дека е и момент на почит на својата религија, на своето семејство, на своите ближни, воедно посакувајќи им на присутните многу радост, здравје, среќа и бериќет.

„Ви посакувам вам и на вашите семејства, на вашите ближни да ги пренесете сите пораки на љубов, на солидарност и почит. Да се почитуваме затоа што од почитта извира сето она што нè држи заедно", порача претседателот Иванов.

На ифтарската вечера присуствуваа претставници на јавниот живот, дипломати, бизнисмени, како и претставници на граѓански асоцијации и здруженија од Република Македонија.

ZeniVoEnergetikata
Прием на претставници од организациониот одбор на конференцијата „Жени во енергетиката"
Среда, 06 Јуни 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими организаторите и дел од учесниците на конференцијата „Жени во енергетиката", која е во организација на Асоцијацијата на здруженија на инженери-Инженерска институција на Македонија и „ЕВН Македонија".

На средбата беше разговарано за целите на конференцијата, за подигањето на свеста за важноста на рамноправната застапеност на жените во енергетскиот сектор, идентикувањето стратегии и програми кои ќе придонесат кон родов баланс.

Претседателот Иванов го поздрави одржувањето на конференцијата истакнувајќи дека ваквите настани ќе ги охрабрат жените, особено младите девојки кои се на почеток на своите кариери, преку својот личен успех во областа на енергетиката, да придонесат во унапредувањето на оваа област во земјава.

Присутните организатори и учесници на средбата го информираа претседателот Иванов за значењето на конференцијата која што претставува плафторма за размена на знаења и искуства меѓу лидерите и професионалците од енергетиката, образованието и државните институции, а преку успешни приказни на жени-инженери се мотивираат младите да постигнат успех и напредок во кариерата.

На конференцијата учествуваа претставници од универзитети, бизнис заедницата, меѓународни и регионални организации, државни институции и професионални организации од 12 земји членки на Централно Европската Иницијатива кои што работат во енергетскиот сектор.

Ucenici_OOU_Koco_Racin
Претседателот Иванов ги прими учениците од ООУ „Кочо Рацин“ од Скопје коишто спасија човечки живот
Петок, 01 Јуни 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими учениците од основното училиште „Кочо Рацин“ од Скопје, коишто неодамна укажувајќи прва помош, спасија човечки живот.

Учениците ја раскажаа својата спасувачка приказна за немилиот настан, кој благодарение на нивната обука од часовите за прва помош, не заврши со фатални последици. Седмоодделенците Ведран Лауренчиќ, Петар Тодоровски и осмооделенката Мила Кочевска, возејќи се во автобус забележале дека еден од патниците што седел во нивна близина се соочува со сериозни здравствени потешкотии. Учениците веднаш реагирале и укажувајќи му прва помош, успеале да му го спасат животот.

Претседателот Иванов ги пофали учениците за нивниот хуман и несебичен гест и рече дека тоа е позитивен пример коишто треба да го следиме сите. На приемот во претседателскиот Кабинет во Вила Водно, присуствуваа и осмооделенките Софија Стојменова, Нена Гиевска и Марија Гавриловиќ, коишто исто така се дел од екипата на ООУ „Кочо Рацин“ - учесници на натпреварите по прва помош на Црвениот крст.

PRM-FR
Средба со г-ѓа Женевиев Дариесек, Државен секретар во Министерството за вооружени сили на Француската Република
Четврток, 31 Мај 2018
NBRM
Средба со г-ѓа Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на НБРМ и г. Димитар Богов, досегашен гувернер на НБРМ
Среда, 23 Мај 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими г-ѓа Анита Ангеловска-Бежоска, Гувернер на Народната банка на Република Македонија и г. Димитар Богов, досегашен гувернер на НБРМ.

Претседателот Иванов на г-ѓа Ангеловска-Бежоска и го честиташе нејзиното именување за гувернер на Народната банка на Република Македонија, посакувајќи и успех во работата.

„Водењето на монетарната политика и севкупното централнобанкарско работење во нашата држава, во континуитет е позитивно оценувано во извештаите на Европската комисија за напредокот на Македонија. Имајќи ја во предвид вашата професионална биографија и досегашно работно искуство, уверен сум дека ќе продолжи континуитетот на позитивното работење и успешното водење на монетарната политика на Република Македонија", рече претседателот Иванов на средбата.

Во оваа прилика, претседателот Иванов му се заблагодари на г. Богов за успешното водење на НБРМ во изминатите седум години, оценувајќи дека со неговиот ангажман даде значаен придонес во исполнувањето на предвидените цели и задачи на Народната банка.

„Со вашата работа, дадовте значаен придонес во водењето на монетарната политика, постигнувањето и одржувањето на ценовната стабилност, во одржувањето на стабилен, конкурентен и пазарно ориентиран финансиски систем и во поддршката на општата економска политика, во согласност со принципот на отворена пазарна економија. Верувам дека со вашето професионално искуство ќе продолжите да давате натамошен значаен придонес во интерес на Република Македонија", рече претседателот Иванов на средбата.

Гувернерот Ангеловска-Бежоска се заблагодари на претседателот Иванов за дадената доверба и изрази очекување дека по превземањето на функцијата од г. Богов ќе продолжи континуитетот на успешно управување и функционирање на Народната банка.

На средбата г. Богов му се заблагодари на претседателот Иванов за дадената доверба, поддршката и успешната соработка во изминатите седум години.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 6 од 191