Новости
Fakultet_za_bezbednost_01
Средба на претседателот Иванов со делегација од Факултетот за безбедност – Скопје
Вторник, 15 Август 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска прими делегација од Факултетот за безбедност-Скопје во чиј состав беа деканот проф. д-р Никола Дујовски, продеканот за наука и развој доц. д-р Марјан Ѓуровски и проф. д-р Владимир Ортаковски.

Претседателот Иванов нагласи дека Факултетот за безбедност како високо образовна институција со своите активности придонесе за мирен и стабилен развој на Република Македонија, во нејзините демократски процеси, воедно постигнувајќи значајни резултати во работата, особено во едукацијата и образованието на кадар за потребите на безбедноста и одбраната на Република Македонија и научното истражување.

На средбата беше истакнато дека изминатите четири децении многу генерации од Факултетот за безбедност-Скопје дадоа значаен придонес преку посветеното работење, пожртвуваност и истакнување за време на мир и кризни состојби.

Да се студира на Факултетот за безбедност-Скопје претставува вистински избор за наобразба и придонес кон подигнување на високите стандарди на кадарот во безбедносните институции и недржавни актери во земјата, подвлече претседателот Иванов, кој го потенцираше позитивното исксуство од дипломираните студенти на овој Факултет.

На средбата се иницираа заеднички научно-истражувачки проекти од областа на надворешната политика, безбедноста и одбраната со кои ќе се даде придонес за надлежните институции како што е Кабинетот на Претседателот на Република Македонија и за неговото работење како врховен командант на вооружените сили на државата.

Факултетот за безбедност-Скопје одбележува 40 години од неговото формирање и има постигнато високи резултати во доментот на високото образование за потребите на безбедносниот систем на Република Македонија и другите актери, како и општествени, безбедносно-одбранбени и научно-истражувачки работи.

ACV_NR_Kina
Средба со делегација од Администрацијата за цивилно воздухопловство на НР Кина
Понеделник, 14 Август 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со делегација од Администрацијата за цивилно воздухопловство на НР Кина, предводена од г. Ванг Жикинг, заменик администратор на Администрацијата за цивилно воздухопловство на Народна Република Кина. Од македонска страна на средбата присуствуваше и директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Република Македонија, г. Горан Јандреоски.

Претседателот Иванов беше информиран за целта на посетата на делегацијата од НР Кина, за посветеноста на двете Агенции за интензивирање на соработката и размена на информации и искуства во областа на безбедноста во авиосообраќајот, можност за обуки на персоналот, како и можноста за директни летови, како и за можноста за потпишување на договор помеѓу двете агенции.

Заменик администраторот Жикинг истакна дека Република Македонија не само што е пријателска земја, туку и е исклучително важна за големиот проект "Еден појас еден пат", и во тој контекст соработката во сферата на цивилно воздухопловство има значајна улога.

Претседателот Иванов истакна дека Република Македонија придава особено внимание на развојот на односите со НР Кина, и како Претседател во континуитет дава поддршка на сите иницијативи кои придонесуваат за продлабочување на соработката меѓу двете земји. Во тој контекст ја поздрави соработката меѓу двете Агенции.

_1
Претседателот Иванов ги прими членовите на младинската ракометна репрезентација на Македонија
Вторник, 01 Август 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими членовите на младата македонска ракометна репрезентација кои го освоија шестото место на Светското првенство во Алжир за играчи до 21 година.

Претседателот Иванов им го честиташе постигнатиот успех на нашите млади ракометари и освоеното шесто место, што претставува најдобар пласман за македонска репрезентација на светските првенства во ракомет.

„Очекувам исто како вашите постари колеги да продолжите со високи резултати за да се радуваме на сите ваши успеси, како во Европа, така и во светот. Многу сме горди на вас и посакуваме да имате исти успеси. Вие сте млади луѓе и пред вас стои извонредна спортска кариера", им порача претседателот Иванов на младите ракометари.

Македонскиот претседател посочи дека Македонија со последните успеси постанува ракометна сила и дека се надева оти младите ракометари ќе ги надминат нивните постари колеги, надополнувајќи дека ќе дојде време кога и тие ќе добиваат ордени и медали за нивните идни успеси.

Селекторот Илија Темелковски, заблагодарувајќи се за приемот, рече дека е големо задоволство да се биде шести во светот и да се постигне најголемиот успех во македонскиот екипен спорт.

„Го постигнавме можеби најголемиот успех во колективниот спорт во Македонија и влеговме во самиот врв на светскиот ракомет. Зад себе оставивме големи репрезентации, светски велесили. Момците одиграа со срце, имавме тешки натпревари и заслужено сме онаму каде што сме. Мислам дека ќе продолжиме да се афирмираме преку младата репрезентација и дека ќе има уште вакви успеси", рече селекторот Темелковски.

Потсети дека и претходно Македонија имала млади ракометни репрезентации кои постигнале успеси на европските првенства.

„Добро е да се има континуитет. Задоволен сум што повторно добив извонредна генерација на ракометари кои се квалитетни. Многу помогна нивното искуство стекнато во Лигата на шампионите и СЕХА лигата, а на мене остана само да го извадам максимумот од овие ракометари", потенцира Темелковски.

Ракометарот Филип Кузмановски нагласи дека првенството било многу напорно и додаде дека иако биле добро физички подготвени темпото на игра и секојдневното играње натпревари придонело дел од натпреварите да ги одиграат полошо.

„Во претходните години немавме резултати какви што се очекуваа од нас. Ова светско првенство беше последно за дел од репрезентативците и мислам дека не мотивираше нас постарите играчи да дадеме се од себе. Тоа се покажа и на терен. Изигравме добро првенство. На дел од натпреварите потфрливме бидејќи немавме доволно време да се одмориме, а дел од играчите играа на секој натпревар по 60 минути. Сепак, никој не се штедеше и го даваше максимумот од првата до последната минута", изјави Кузмановски.

Голманот Мартин Томовски е задоволен од постигнатиот успех, но вели дека секогаш може и подобро.

„Среќни сме што ја имавме честа да го оствариме најголемиот колективен успех во Македонија. Не беше лесно, но почнавме да менуваме некои работи и да го искоренуваме македонскиот менталитет со тоа што прикажувавме одлична игра без разлика на начинот на кој го отворавме натпреварот", рече Томовски.
rakometari_2

Kud_Brakja_Miladinovci_01
Средба со членови на Македонското културно друштво „Браќа Миладиновци“ од Осијек, Република Хрватска
Петок, 28 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Вила „Билјана" во Охрид, прими членови на Македонското културно друштво „Браќа Миладиновци" од Осијек, Република Хрватска.

Претставниците на Македонското културно друштво „Браќа Миладиновци" изразија благодарност за поддршката што ја добиваат од македонските институции и Република Македонија како матична држава и го информираа претседателот Иванов за предизвиците со коишто се соочуваат, како и за идните проекти, настапи и активности.

Македонскиот претседател го поздрави нивниот ангажман во промовирањето на македонската историја, културната и духовната традиција и вредности, додавајќи дека нивниот придонес е значаен за зачувувањето на македонскиот идентитет и за негувањето на македонскиот јазик.

На средбата се разговараше за активностите на Заедницата на македонците во Република Хрватска, а членовите на друштвото му подарија на претседателот Иванов, монографија на Македонското културно друштво „Браќа Миладиновци".
Kud_Brakja_Miladinovci_02

Sredba_Forplay_01
Средба на претседателот Иванов со организаторите и уметниците кои ќе го отворат фестивалот „Охридско лето“
Вторник, 11 Јули 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана" во Охрид ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето", и членовите на светски познатиот џез-квартетот „Форплеј“, од Соединетите Американски Држави, кои во придружба на оркестарот на Македонската филхармонија, ќе настапат на отворањето на годинашното 57. издание на „Охридско лето“.

Во пресрет на утрешното отворање на „Охридско лето", македонскиот претседател изрази задоволство од годинешната програма, посочувајќи дека овој фестивал дава исклучителен придонес за промовирање на македонската култура во светот, како и на најзначајните светски културни достигнувања пред македонската публика.

Претседателот Иванов го поздрави учеството на американскиот смут џез-квартет на „Охридско лето“, и им посака успешен настап на утрешното отворање на фестивалот. Во разговорот со членовите на „Форплеј“,  македонскиот претседател посочи дека  џезот со својата импровизација, креативност и инструментална посебност, е универзален јазик кој ги поврзува луѓето и кој секогаш оди со стремежот кон слобода и чување на слободата. Членовите на „Форплеј“ се заблагодарија за средбата со македонскиот претседател  и изразија особено задоволство поради тоа што Претседателот е голем љубител и поддржувач на џез-музиката.

На средбата, организаторите на фестивалот го информираа претседателот Иванов за текот на подготовките и за новиот, збогатен концепт на фестивалот „Охридско Лето" во кој се воведени повеќе музички жанрови и содржини, но сепак преовладува сериозната музика како негов главен белег. Во програмата на 57. издание на „Охридско лето“ се содржани над 40 музички настапи на домашни и странски уметници, 10 театарски претстави и повеќе изложби. Република Македонија ќе биде домаќин на над 300 врвни уметници, изведувачи и автори од 20 земји од целиот свет, од Кина, Индонезија, САД, Холандија, Италија, Руската Федерација, Австрија, Канада, Полска, Шпанија, Грција, Црна Гора, Хрватска, Турција, Бугарија, Романија, Данска, Ерменија и други земји.

Манифестацијата „Охридско лето" традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на Република Македонија.
Sredba_Forplay_02

dubrovnik_forum0
Иванов: Интеграцијата на Балканот е клучна за безбедноста на ЕУ
Сабота, 01 Јули 2017

Европската Унија треба да го забрза интегративниот процес како витален елемент и дел од нејзината долгорочна стратегија за безбедност. Балканот секогаш бил крстосница на Европа, а стабилни земји значат и подобра заштита на нејзините југоисточни граници, порача претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов на „Дубровник форум 2017", што се одржува на тема „Јадранско-медитеранска соработка и безбедноста на Југоисточна Европа".

Претседателот Иванов посочи дека најголемата закана за европската безбедност допрва доаѓа и итно е потребно да ѝ се посвети внимание, посочувајќи на илјадниците странски борци од балканските земји кои учествуваат во борбите на Блискиот Исток.

- ЕУ и НАТО мора да испланираат превентивни мерки против повратниците насочени не само кон нивните земји членки, туку и кон неинтегрираниот дел од Балканот, истакна шефот на државата.

Претседателот Иванов истакна дека интеграцијата на Балканот како целина не е само важна, туку е неопходна за долгорочен мир, стабилност и безбедност во регионот.

Интеграцијата на балканските земји, рече Иванов, во Европската Унија е најважната алатка за превенирање од религиозен екстремизам. - Со тоа би се гарантирале надеж и напредок во регионот, кој веќе покажува знаци на разочарување и очај. Европскиот сон треба да стане реалност за сите и тоа што е можно побргу, порача Претседателот.

Балканските земји, посочи Иванов, кои не се сè уште интегрирани во Европската унија, се потенцијален Тројански коњ на портите на Европа.

- Неинтегрираните земји од Балканот претставуваат безбедносен јаз во еден многу ранлив дел на Европа. Балканот како регион веќе има сопствени предизвици кои многу лесно може да предизвикаат нестабилност дури и без надворешно влијание: етничка и религиозна разноликост, историски судири, неодамнешни конфликти, невработеност, сиромаштија, корупција и организиран криминал. Сето ова, во комбинација со постојано присутниот национализам, етноцентризам, ксенофобија, а од неодамна и исламофобија, покажува дека Балканот ги има сите потребни состојки, кои терористичките групи може потенцијално да ги искористат за да ја подријат Европа посредно и од внатре, истакна претседателот Иванов во обраќањето на „ Дубровник форумот".

Регион, додаде Иванов, кој се соочува со предизвици кои од своја страна може да водат кон нестабилност и нефункционални држави, може многу лесно да стане прибежиште за терористи, база за понатамошни операции, транзитни кампови за обука, регрутирање, индоктринација и инфилтрирање на европско тло.

Оттука Претседателот апелираше на потребата од долгорочни регионални политики за безбедност, како прв чекор кон создавање на стабилна и безбедна средина.

Претседателот Иванов вчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите - учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа и оствари билатерална средба со претседателот на Хрватска, г-ѓа Колинда Грабар Китаровиќ.

dubrovnik_forum

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 1 од 170